Tko NIJE kandidat za All on 4 metodu - i koje su alternative?
All-on-4 metoda zubnih implantata revolucionarno je rješenje za bezube pacijente, osiguravajući im novi, trajni osmijeh u samo jednom danu. Tretman je izuzetno efikasan i široko primjenjiv za većinu pacijenata, no postoje određeni zdravstveni i anatomski faktori koji mogu utjecati na uspješnost ugradnje implantata.
U nastavku ćemo objasniti koje su kontraindikacije za All-on-4 zahvat, tko nije idealan kandidat i koje su moguće alternative za one koji ne ispunjavaju uvjete.
Što je All-on-4 metoda?
U dentalnoj implantologiji, All-on-4 označava metodu rješavanja problema bezube čeljusti putem ugradnje zubnog mosta na 4 implantata. Zahvat se izvodi u općoj ili lokalnoj anesteziji, a pacijent odlazi kući s privremenim zubima isti dan nakon operacije.
All-on-4 metoda je idealno rješenje za osobe koje su kroz godine izgubile sve zube ili su u toliko lošem stanju da je jedina opcija izvaditi preostale zube. Budući da je zahvat moguć samo u slučaju potpune bezubosti pacijenta, osobe koje još uvijek imaju većinu svojih zubi trebaju alternativno rješenje.
Tko sve nije kandidat za All-on-4?
Iako je All-on-4 metoda iznimno učinkovita, nije primjenjiva za osobe koje:
- Imaju veći broj zdravih zubi u čeljusti
- Imaju zube koji nisu toliko oštećeni da im je potrebno vađenje
- Nemaju dovoljno kosti u čeljusti za klasične implantate
- Boluju od nekontroliranih sistemskih bolesti (dijabetes, osteoporoza, autoimune bolesti)
Koje su alternative za All-on-4 terapiju?
U slučaju da pacijent još uvijek posjeduje većinu svojih zubi koji su zdravi ili ih je moguće liječiti bez vađenja, alternativno rješenje za All-on-4 je ugradnja zubnog mosta. Zubni most je fiksni protetski nadomjestak koji se sastoji od dviju ili više međusobno povezanih krunica, a ovisno o stanju pacijentove čeljusti, postoje dva načina postavljanja:
- Most na prirodnim zubima - ako pacijent ima dovoljno zdravih zubi u čeljusti, oni se mogu izbrusiti te iskoristiti kao nosači za most, izbjegavajući pritom potrebu za ugradnjom implantata
- Most na implantatima - kada pacijent nema dovoljno zdrave i čvrste zube koji bi poslužili kao nosači, moguće je ugraditi implantate koji fiksiraju protetski rad i čine ga stabilnim i dugotrajnim
Postavljanje zubnog mosta je manje invazivno rješenje od All-on-4 metode, koja ipak zahtijeva kirurški zahvat. Također je i financijski pristupačnija opcija za mnoge pacijente.
S druge strane, pacijenti koji nemaju dovoljno kosti u čeljusti nisu kandidat za All-on-4 zbog nemogućnosti ugradnje klasičnih implantata. Srećom, postoji drugo rješenje.
IMED Full Arch Concept koristi napredne kirurške tehnike i posebne implantate za rješavanje najtežih slučajeva bezubosti. Zahvat se izvodi pod općom (potpunom) anestezijom, bez potrebe za nadogradnjom kosti i čekanjem na privremene zube nakon zahvata. Pacijent dobiva privremeni protetski rad već idućeg dana, a cijeli zahvat je gotov u samo nekoliko sati.
Koja stanja mogu utjecati na uspješnost terapije?
Prije svakog većeg stomatološkog zahvata, važno je osigurati da pacijent ne boluje od parodontitisa ili nekontroliranih sistemskih bolesti, budući da navedena stanja utječu na proces zacjeljivanja i dugoročnu uspješnost terapije.
- Parodontitis
Parodontitis je kronična upala potpornog tkiva zuba uzrokovana nakupljanjem bakterija u usnoj šupljini. Ako nije liječen, može uzrokovati gubitak kosti potrebne za stabilnost implantata, usporen oporavak i povećanu šansu za neuspjeh terapije, te veći rizik od infekcija nakon zahvata. Potrebno je sanirati parodontitis prije zahvata kako bi se smanjio rizik od komplikacija i osigurao dugotrajni uspjeh implantata ili protetskog rada.
- Dijabetes
Pacijenti s nekontroliranim dijabetesom imaju povećan rizik od usporene regeneracije tkiva i kosti, neuspješne oseointegracije (integracije implantata u kost), te su općenito podložniji infekcijama nakon zahvata. Kod dijabetičara koji drže šećer pod kontrolom, stomatološki zahvati mogu biti uspješni, ali je nužna dobro regulirana terapija i redovite kontrole kod liječnika i stomatologa.
- Osteoporoza
Pacijenti s osteoporozom imaju smanjenu gustoću kostiju, što može predstavljati problem prilikom ugradnje implantata. Također imaju povećani rizik od nekroze kosti, posebno kod dugotrajne terapije bisfosfonatima. Prije zahvata je potrebno provesti temeljitu procjenu koštane strukture i odrediti prikladnu terapiju koja će minimizirati rizik za pacijenta.
- Autoimune bolesti
Stanja poput reumatoidnog artritisa, lupusa ili Sjögrenovog sindroma mogu utjecati na imunitet i zacjeljivanje nakon operacije, povećavajući rizik od infekcija. Kod pacijenata s autoimunim bolestima važno je pravilno dozirati imunosupresivne terapije i pažljivo pratiti stanje pacijenta nakon zahvata.
Kako bi osigurali maksimalnu uspješnost bilo kojeg stomatološkog zahvata, potrebno je sanirati sve akutne upale i staviti pod kontrolu kronična stanja pacijenta prije samog zahvata. Uz pravovremenu i kontroliranu terapiju, svaki pacijent može imati zdrav, dugotrajan i funkcionalan osmijeh!
U Poliklinici IMED, pružamo široku ponudu terapija za rješavanje problema nedostajućih zuba uz individualni pristup svakom pacijentu. Obratite nam se s povjerenjem i rezervirajte svoj termin za besplatan prvi pregled već danas!
Dogovorite pregled kod naših specijalista
Pošalji upit